Ohlášení stavby nebo stavební povolení?

Máte v pláni rekonstrukci nebo stavbu nového domu? A víte, jak je to s ohlášením stavby, kdy stačí ohlášení a kdy už je třeba stavební povolení? A kdy je možné stavět nebo rekonstruovat bez povolení a ohlášení?

­ Bez povolení a ohlášení

Nový stavební zákon, který umožňuje stavět daleko víc staveb bez stavebního úřadu, vešel v platnost 1. 1. 2013. Díky němu můžete provádět drobné stavby kolem rodinného domu nebo menší rekonstrukce ve vašem bytě, aniž byste to museli stavebnímu úřadu oznamovat.

Jedná se například o

  • opěrnou zeď do výšky 1 m, která nehraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi ani prostranstvím,
  • skleník do 40 m² plochy a do 5 m výšky, který je dál než 2 m od hranice pozemku,
  • bazén do 40 m² plochy u rodinného nebo rekreačního domu, který je dál než 2 m od hranice pozemku,
  • Stavební úpravy a udržovací práce, kterými se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost, apod.

­ Ohlášení stavby

Ať už bydlíte v domě či bytě, pravděpodobně vás budou čekat větší nebo menší stavební úpravy jako je rekonstrukce koupelny, přístavba, apod. S tím se samozřejmě pojí povinnost na ohlášení drobné stavby stavebnímu úřadu. Ohlášení stavby je zjednodušená verze stavebního povolení, kterou jde získat rychleji než klasické stavební povolení. Stavební ohlášení dnes zpravidla postačí např. pro novostavby rodinných domů nebo stavbu chaty. Stavba musí ale splňovat určité podmínky.

Ohlášení postačí u

  • staveb pro bydlení a rekreaci do 150 m2 zastavěné plochy, přičemž by dům měl mít maximálně jedno podzemní a dvě nadzemní podlaží. Pro větší stavby už musíte mít stavební povolení,
  • přístavby a nástavby rodinného domu, kdy se nepřekročí parametry z předchozího bodu,
  • stavební úpravy pro změny v užívání části stavby, kterými se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemají vliv na změnu rázu vnějšího pláště budovy a nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí,
  • opěrné zdi do výšky 1 m, které hraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi a s veřejným prostranstvím.

­ Stavební povolení

Stavební povolení je určeno pro větší stavby, ale může být potřeba i při rekonstrukci bytu, v případě zásahu do nosných stěn domu. Stavební povolení pozbývá platnosti, jestliže stavba nebyla zahájena do dvou let ode dne, kdy nabylo právní moci.

Před vydáním stavebního povolení stavební úřad přezkoumá všechny potřebné dokumenty, jimiž jsou například projektová dokumentace zpracovaná oprávněnou osobou v souladu s územně plánovací dokumentací, doklady prokazující vlastnické právo, závazná rozhodnutí dotčených orgánů, apod.

Stavební povolení je potřeba u

  • stavby a stavební úpravy, kde nestačí ohlášení, například novostavby se zastavěnou plochou větší než 150 m²,
  • rekonstrukce, při níž se zasahuje do nosných konstrukcí domu, například byt, ve kterém se bourají nosné zdi.

Naše certifikace