Nový stavební zákon

Všichni, kdo se rozhodli v letošním roce stavět, se musí připravit na nový pravidla. Nejvíce diskutované jsou změny týkající se energetické náročnosti pro nové domy, což se odráží na požadavcích spojených s výstavbou a na celkových financích.

Změny ve stavebním zákoně sice zasahují do celkové výstavby, ale v podstatě se podle nových požadavků již domy staví. Nově stavěné domy se v současné době staví z kvalitních materiálů a konstrukcí a využívají technologie a zařízení, která energetickou náročnost výrazně snižují.

Nové směrnice o energetické náročnosti budov

Nová směrnice vstoupila v platnost v lednu 2020. Stručně řečeno, o co v nové směrnici jde?

  • Před rokem 2020 byly požadavky na šetření energie v novostavbách stanoveny do spotřeby 40 až 90 kWh/m2.
  • Nové požadavky pro dům v kategorii B vyžadují energetickou náročnost mezi 30 až 70 kWh/m2

Jedná se o přísnější úsporu v energiích o cca 15 %.

Nový pojem - budova s téměř nulovou spotřebou energie

Od roku 2020 se tak budou muset stavaři volit výstavbu rodinných domů s téměř nulovou spotřebou energie. Jedná se tak o budovy, u kterých je spotřeba energie z velké části získávána z obnovitelných zdrojů. Nově postavené budovy se budou porovnávat s tzv. referenční budovou. To je budova odpovídající tvarem, druhem, velikostí i orientací. Nejedná se ovšem o pasivní domy.

Co se zásadního změní?

Změny v roce 2020 se týkají dvou oblastí - konstrukce stavby a technické vybavení stavby

  • Zateplení - to se týká samotné konstrukce stavby, řeší se tepelně technické parametry obálky budovy.
  • Vytápění - technické vybavení stavby se netýká pouze vytápění, ale také větrání, ohřevu vody a dalších. Opatření omezí využívání zdrojů nešetrných k přírodě a naopak podporuje obnovitelné zdroje energie.

Není ale potřeba mít obavy, že bude striktně dané, že se musí využívat tepelné čerpadlo, kotel na pelety nebo solární panely. Změna se týká především instalatérských prací, a to konkrétně instalací elektrického vytápění, které bude muset být doplněné o obnovitelný zdroj energie.

Proč ke změně došlo?

Podle Evropské komise obytné domy spotřebují 40 % celkové energie v rámci Evropské unie. Obytné domy jsou tak velkým zdrojem emisí, a proto nová směrnice slouží jako opatření ke snižovaní.

Co je energetická náročnost?

Energetická náročnost je hodnota, která vyjadřuje množství energie, které je nezbytné k pokrytí potřeby energie spojené s užíváním budovy. Na základě měření a výpočtů pak odborníci udělují budově energetický štítek. V současné době by měla mít budova minimálně štítek s hodnotou B. Jedná se tak o:

  • teplo na vytápění,
  • chlazení,
  • větrání,
  • vlhkost vzduchu,
  • ohřev vody,
  • osvětlení

 

Naše certifikace