Jak vybrat pozemek?

Plánujete si postavit nový dům? A už máte vhodný pozemek? Dům v současnosti můžete postavit v podstatě na jakémkoli pozemku, ale výběrem toho správného si můžete ušetřit hodně času, ale i financí. Před výběrem pozemku bychom měli mít alespoň hrubou představu o tom, jak by měl náš vysněný dům vypadat i jakou by měl mít velikost.

Lokalita

Na úplném začátku je potřeba se rozhodnout, zda chcete stavět ve městě nebo na venkově. Také si určete tzv. širší lokalitu. Tedy to, zda by váš dům měl stát například ve vzdálenosti do 15 km od většího města, apod.

Velikost a tvar pozemku

Při výběru velikosti a tvaru pozemku je dobré dodržet optimální poměr zastavěné plochy k celkové výměře pozemku. Za zastavěné plochy se považují také zpevněné plochy, chodníky a terasy kolem domu. Součet zastavěných ploch by měl být maximálně 30 % z celkové výměry pozemku.

V případě samostatně stojícího domu je vhodný obdélníkový tvar pozemku s optimálním poměrem stran 2 : 3. Rozměr kratší strany by se měl pohybovat mezi 20 až 25 m a tato strana by měla být orientována na přístupovou komunikaci. Méně vhodné jsou parcely užší než 15 m, na které se sice dá umístit samostatně stojící rodinný dům, ale přináší s sebou omezení v dispozičním řešení.

Dostupnost inženýrských sítí

Důležitá je také dostupnost inženýrských sítí, tedy to, zda se na pozemku nebo v jeho blízkosti nachází přípojka elektřiny, plynu, kanalizace, apod. Chybějící infrastruktura vás od koupě pozemku nemusí odradit, počítejte však s vyššími investicemi na překonání těchto překážek. V ideálním případě by měly být veškeré sítě zkolaudovány a vyvedeny do pilířku na váš vybraný pozemek.

Přístup na pozemek

Zjistěte si, zda ke kupovanému pozemku vede příjezdová cesta a hlavně to, zda ji budete moci do budoucna bez problémů využívat.

Orientace světových stran a svahovitost terénu

Ač se může zdát, že jde o poměrně zanedbatelný faktor, není tomu tak. Vzhledem k tomu, že u nás převažují západní větry, je dobré si zjistit, jak vypadá okolí na západ od našeho pozemku. Přístupovou komunikaci je vhodné napojit ze severní strany, což nám umožňuje optimální umístění obytných místností na jižní osluněné straně. Na severní straně je tedy dobré vystavět vstup do domu, garáž, technické místnosti a komoru.

Svahovitý pozemek může představovat velmi zajímavou výzvu pro architekty a poskytnout prostor na atypické řešení stavby. Přináší však s sebou výrazně vyšší náklady na realizaci. Pokud tedy chcete co nejvíce ušetřit na vlastní stavbě domu, ideálním řešením je rovinatý pozemek.

Prověření pozemku na úřadech

Prvním místem vaší návštěvy by měl být stavební úřad, kde získáte všechny potřebné informace. Před návštěvou stavebního úřadu si dopředu zjistěte pod jaké katastrální území vaše nemovitost spadá (nikoli jen obec) a také její parcelní číslo. Pokud chcete mít 100% jistotu, že váš vysněný dům na pozemku lze postavit, pak je nejlepší vyplnit žádost o územně plánovací informaci, kam přiložíte jednoduchý půdorys domu, pohledy a zákres domu na pozemek.

Na katastrálním úřadě se rovněž zajímejte, zda pozemek není zatížen některými omezeními, například věcným břemenem, předkupním či zástavním právem. To zjistíte na listu vlastnictví, který vám na požádání poskytnou na katastru nemovitostí. Také si zkontrolujte zdali je osoba, která vám pozemek nabízí, opravdu jejím vlastníkem nebo zda má k prodeji potřebné oprávnění.

Cena pozemku

Peníze hrají neodmyslitelnou úlohu při pořizování stavebního pozemku. Cena půdy se odvíjí podle celé řady faktorů a ty jsou rozděleny podle důležitosti různých vah, které stanoví finální cenu. Na základě těchto parametrů se dá relativně dobře ohodnotit cena různých stavebních parcel.

Faktory ovlivňující cenu pozemku
  • sítě technické infrastruktury (elektřina, zemní plyn, vodovod),
  • příjezdová cesta,
  • dostupnost centra, zaměstnání, školy,
  • umístění,
  • věcná břemena,
  • velikost pozemku.

Naše certifikace